Pedagoģe, Latgales novadpētniece, daugavpiliete Astrīda Petaško svin 80. gadu jubileju17/09/07

2007. gada 18. septembrī 80. gadu jubileju svin pedagoģe, logopēde, Latgales novadpētniece, Triju zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmes laureāte Astrīda Petaško.

2007. gada 21. septembrī plkst. 15:00 Daugavpils Valsts ģimnāzijā notiks svinīga pēcpusdiena, kas būs veltīta skolotājas skaistajai dzīves gadskārtai. A. Petaško kundzi svētkos sveiks bijušie kolēģi, domes pārstāvji, Latviešu biedrības, Latgales pētniecības institūta pārstāvji u.c.

A. Petaško dzimusi 1927. gada 18. septembrī Daugavpilī Annas un Andreja Švirkstu ģimenē. Anna Švirksts bija skolotāja, Andrejs Švirksts strādāja apriņķa valdē, kur veica sekretāra, valdes priekšsēdētāja, tad apriņķa vecākā un beidzot Daugavpils pilsētas valdes priekšsēdētāja pienākumus.

A. Petaško visu dzīvi veltījusi Daugavpilij, daugavpiliešiem un savai skolai - Daugavpils Valsts ģimnāzijai. Viņa ir šīs skolas absolvente. Skolā aizvadīti piecdesmit darba gadi, iepazīts dzīvesbiedrs - ķīmijas skolotājs Leons Petaško, kurš nu jau ir aizsaulē. Te ir mācījušies arī abi Astrīdas dēli.

Astrīda beigusi Latvijas Valsts universitātes vēstures fakultāti, bet par vēstures skolotāju viņai nebija ļauts strādāt, tādēļ viņa pārkvalificējās par logopēdi. Tomēr vēsturnieces dzirksts bija dzīva un Astrīda līdzās savam tiešajam darbam pētīja un vāca materiālus par Daugavpili un skolas vēsturi. Skolotāja izveidoja 1. vidusskolas (tagad Daugavpils Valsts ģimnāzijas ) muzeju un ir divu grāmatu par skolas vēsturi autore. Astrīdas Petaško nopelns nav tikai materiālu krāšana, bet arī tas, ka viņa pulcē bijušos skolas audzēkņus un skolotājus, kurus no Daugavpils un Latvijas šķīris karš. Viņa palīdzējusi nodibināt kontaktus starp bijušajiem skolasbiedriem.

2000. gadā A. Petaško tika apbalvota ar Daugavpils Jubilejas Goda zīmi par ieguldījumu Daugavpils attīstībā. 2002. gadā 4. maijā skolotāja tika pagodināta ar Triju zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi. Viņa ir arī Daugavpils Goda pilsoņu sarakstā. 2005. gadā skolotāja iegūst titulu „Nozīmīgākais latvietis Daugavpilī”.

Savu mūžu, kas nesaraujami ir saistīts ar Daugavpili un Daugavpils Valsts ģimnāziju, A. Petaško ir veltījusi dzimtajai pilsētai: „Es kā meitene visu mūžu esmu stāvējusi Daugavas krastos, un it kā esmu te visu mūžu aizvadījusi lūdzot par savas Daugavas un Latvijas likteni!”

Informācija sagatavota pēc Ritas Petaško bakalaura darba "Astrīdas Petaško dzīve un darbs" materiāliem.Kontakttālrunis: 29499771

E – pasts: sandra_rutkovska@inbox.lv

Автор: Daugavpils

Добавить коментарий
Автор:
Комментарий:
Код проверки:
Captcha